Strona gl�wna Informacje Regulamin Uczestnicy Foto galeria Archiwum Ksiega gosci Forum Linki Kontakt Wyloguj30-09-2020
Nawigacja
Losowa Fotka
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 457
Najnowszy użytkownik: ANIETA
Ostatnio widziani
lukasz79 08:11:20
Komendant 08:14:35
Tomasz 08:50:03
gabs 09:09:55
Edi 1 dzień
Grazka 1 dzień
Henryk Jocz 3 dni
tedi 4 dni
Marian65 1 week
Czwarta K... 1 week
Wycieczka Nr 3/2010 - Nadbrzeże - 24 kwietnia (sobota)
Wycieczki w sezonie 2010Zbiórka: na Starówce, przy Piekarczyku , godz. 9:30

Trasa: Elbląg, Helenowo, Bielnik II, Kępa Rybacka, Nowakowo, Jagodna, Nadbrzeże, Łęcze, Krasny Las, Elbląg.

Długość trasy: 44 km, Uczestnicy: 15, Punkty: 66


Pokaż Wycieczka Nr 3/2010 - Nadbrzeże - 24 kwietnia (sobota) na większej mapie


Relacja

Cofnijmy się na moment do wycieczki na wieżę widokową. Ukradkiem, niepostrzeżenie dla innych Stopowiczów miał miejsce taki dialog:
- Poprowadzisz.
- Ja? Ależ Komendancie'
- Poprowadzisz, bo ja nie mogę.
- Nie no, Szefie, ja '
- Poprowadzisz, powiedziałem!!!
A może ta rozmowa miała zupełnie inny przebieg. Trudno to w tej chwili rozstrzygać. Pewna miss powiedziała kiedyś, że 'Premierowi się nie odmawia'. Parafrazując, myślę (i mocno w to wierzę, że wszyscy się ze mną zgodzą), że Komendantowi też się nie odmawia. I tak, pod nieobecność Komendanta, przypadł mi honor poprowadzenia naszej sobotniej imprezy.

Sandał. 'Rodzaj pantofla mającego zamiast przyszwy rzemyki, paski ze skóry lub materiału' (wg Małego Słownika Języka Polskiego, wyd. PWN, Warszawa 1994, str. 831). Nie ma 'przyszwy'!!! I pomyśleć, że ten z pozoru drobny i bardzo odległy fakt mógł całkowicie obrócić w niwecz trzecią tegoroczną wycieczkę naszej Grupy. Jest jeden z aktywniejszych członków Grupy, którego w zdumienie wprawia fakt, że ktokolwiek może używać pełne obuwie podczas pedałowania. Niestraszna mu jazda pod wiatr, nie straszne kilometry a nawet górki. Sandały spisują się wtedy znakomicie. Niestety nie ma rzeczy doskonałych. Sandały nie za bardzo sprawdzają się podczas mżawki. I to właśnie właściciel tego cudownego obuwia od samego rana siał defetyzm w shutbox'ie. Sugerował przełożenie wycieczki, ostrzegał przed deszczem, a nawet posuwał się do gróźb karalnych wobec niektórych, bardziej optymistycznie nastawionych Stopowiczów. Przez moment jakby uległa nastrojowi Kasia, ale na szczęście w porę wrócił jej uśmiech na twarzy. A starczyło tylko zainteresować się prognozą pogody, do której link znajduje się na stronie Grupy.

Nie wiem czy to akcja sabotażowa spowodowała, czy może sobotni termin imprezy, czy też brak Komendanta, ale pod Piekarczykiem stawiło się tylko 14 chętnych do przepedałowania trasy dzisiejszej wycieczki. Wśród uczestników pojawiła się Alinka, która nagle ozdrowiała chcąc na własne oczęta zobaczyć czy pod nieobecność Komendanta uda się uniknąć bałaganu organizacyjnego. Ruszyliśmy punktualnie. Po porannym deszczu pozostały tylko niewielkie ślady na asfalcie, a słoneczko z radości aż podskakiwało widząc naszą doborową '14-tkę' i uśmiech goszczący na obliczu Kazika. Pierwszy krótki postój w zatoczce przy drodze do Bielnika. Kilka głębszych oddechów w rześkim porannym powietrzu i udaliśmy się na właściwy postój w okolice sklepu w Bielniku II. 'Właściwy postój'? Określenie relatywne. Każdy ma własny osąd, a w tym wypadku większości naszych bikerów miejsce nie przypadło do gustu. Z tego powodu, po załatwieniu 'niezbędnych formalności organizacyjnych' ruszyliśmy wzdłuż Nogatu, aby znaleźć przyjemniejszy teren. W dolince, osłonięci od wiatru, omówiliśmy bardzo ważne wydarzenia jak np. techniczne aspekty działania wszelkiego rodzaju śluz. Przez moment mieliśmy wrażenie, że Edi chce nam zademonstrować, że morsem jest się wszędzie i o każdej porze. Okazało się jednak, że tylko prezentował nowe spodnie, jeszcze z metką (a może woda była za ciepła?).

Minuty szybko mijały. W Nadbrzeżu mieliśmy się stawić punktualnie o godz. 11:45 i dokładnie o tej godzinie dotarliśmy w okolice pomnika. I cóż się tu okazało? Komendant trzy noce nie spał, wytężał umysł, robił głębokie analizy odległości i możliwych czasów przejazdu, aż w końcu udało mu się znaleźć jedynie słuszny przebieg trasy. Mimo wszystko znalazł się jeden ze 'Stopowiczów' który zlekceważył opracowany przebieg dzisiejszej wycieczki i przemieścił się do miejsca zbiórki po swojej własnej drodze. Janusz H., tym razem bez Danusi, bił się w piersi, przepraszał i obiecał, że to się więcej nie powtórzy. Przebaczyliśmy i doliczyliśmy go do składu.

Uroczystości Ogólnopolskiego Zlotu Pamięci Narodowej w Nadbrzeżu odbyły się po raz 34-ty. ' ta cudowna kombinacja głupoty i szelmostwa, nazwana światem ' (Walter Scott) zamieniła ludziom życie w koszmar. Właśnie w tym miejscu istniał jeden z 39 podobozów obozu koncentracyjnego Stutthof. W miejscowości tej były czynne dwie cegielnie, w których pracowali więźniowie przysyłani z macierzystego obozu. Początkowo pracowało tu 150 osób. Z czasem ich liczba się zwiększyła, a więźniowie pracowali w nieludzkich warunkach wśród szykan i bicia. Dzienna racja żywnościowa wynosiła 1500 kalorii. W związku ze zbliżającym się frontem 22 stycznia 1945 roku obóz zlikwidowano, a więźniów przewieziono do Stutthofu, gdzie wzięli udział w 'marszu śmierci'.
Celami tegorocznej zlotu było:
- uczczenie pamięci ofiar hitleryzmu i stalinizmu,
- oddanie czci poległym o wyzwolenie narodowe i społeczne w czasie II wojny światowej,
- propagowanie walorów krajoznawczo-turystycznych Ziemi Elbląskiej,
- popularyzacja czynnego wypoczynku po pracy i nauce,
- realizacja Elbląskiego Programu Edukacyjnego 'Uczyć się, aby być",
- propagowanie 60 rocznicy powstania PTTK,
- propagowanie 150 rocznicy powstania Kanału Elbląskiego,
- propagowanie 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
(a może Komendancie znajdziemy się w tym roku na polach największej bitwy średniowiecza?)

Po części oficjalnej przemieściliśmy się do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, gdzie posililiśmy się grochówką i chlebem ze smalcem słuchając lokalnej kapeli hip-hopowej. Nasz udział został zauważony przez organizatorów zlotu. Otrzymaliśmy znaczki pamiątkowe oraz jako Elbląska Grupa Rowerowa STOP zostaliśmy uhonorowani stosownym dyplomem.

Przeciążeni smaczną grochówką (och te dokładki!) z trudem ruszyliśmy w dalszą drogę. Tym bardziej, że przed nami wyrosło kilka podjazdów. Przerzutki pracowały sprawnie i, wprawdzie trochę rozciągnięci, ale jednak dotarliśmy do sklepu w miejscowości Łęcze. Niby nic nie mieliśmy do kupienia, ale czy można minąć sklep bez zatrzymania? Nasze koleżanki kokietowały dostawcę towaru, ale ten był nieugięty i skrzynkę złocistego napoju zaniósł z samochodu do sklepu. Ponieważ pozostała paleta cukru nikogo już nie kusiła ruszyliśmy w dalszą drogę. Jeszcze tylko ostatni podjazd za Łęczami i mogliśmy rozkręcić nasze rumaki do pełnego galopu. Mając 'właściwe' nachylenie jezdni i wspomagający wiatr w plecy liczniki prawie przez cały czas wskazywały prędkość przekraczającą 30 km/h.

Róg ulicy Fromborskiej i Ogólnej. Jedno z naszych 'tradycyjnych miejsc zbornych'. Słońce w rozkwicie, twarze przewiane wiatrem. Trudno było się rozstać. Co poniektórzy snuli już plany kolejnych wycieczek. Jeszcze tylko, za sugestią Waldka, pomachaliśmy w kierunku pobliskich wieżowców zapewne pozdrawiając jakąś nieznajomą i rozstaliśmy się dziękując sobie za wspólnie spędzoną sobotę.
Jeszcze mi tylko pozostaje podziękować Waldkowi, który się zgodził być 'szlakowym', stworzyć (pod nieobecność niezrównanego Marka 'Pisarza') niniejsze sprawozdanie i moją misję można uznać za zakończoną.

Relację przygotował Janusz K..
Komentarze
#1 | ~Komendant dnia 18-04-2010 20:10
Na zaproszenie PTTK Odział Ziemi Elbląskiej, w najbliższą sobotę weźmiemy jako Grupa Rowerowa STOP udział w 34 Ogólnopolskim Zlocie Pamięci Narodowej do Nadbrzeża. Będzie to nasza kolejna wycieczka połączona z uczestnictwem w tej patriotycznej imprezie.
Z powodu mojej nieobecności obowiązki Komendanta będzie pełnił Janusz Kamiński.
Pozdrawiam i życzę udanej wycieczki. Papa2#2 | ~Mirek dnia 20-04-2010 07:51
Warto pamiętać o kiełbaskach na ognisko,które będzie w Nadbrzeżu.#3 | ~Piotr dnia 20-04-2010 22:15
Grochówka i chleb ze smalcem dla uczestników zapewnione. Mrugnięcie#4 | ~asvil dnia 24-04-2010 15:19
Wszystkim uczestnikom dzisiejszej wycieczki do Nadbrzeża, której celem był udział w 34 Ogólnopolskim Zlocie Pamięci Narodowej, dziękuję za optymizm i wspaniałą atmosferę.#5 | ~MARECKI dnia 25-04-2010 21:09
Fajna relacja Brawo

Kazimierz sandały ma bardzo OK, tylko niepotrzebnie zakłada skarpetki do nich-wtedy deszcz przeszkadza Szeroki uśmiech.
Grunwald to bardzo popularny kierunek, zwłaszcza w tym roku, ale rezerwujcie już 28 sierpnia na wycieczkę pochylniami do Buczyńca. Organizuje ją UM i NEKSUSOkokBrawoSzeroki uśmiech
MARECKI
http://www.mareck... ; http://marecky.bi...
#6 | ~alina dnia 26-04-2010 12:49
Hurrraaaa!!!Hura Mamy drugiego świetnego Pisarza.Hura#7 | ~Jurek dnia 26-04-2010 17:42
Brawo Janusz !
Rewelacja! Prawdziwy talent i niezłe umiejętności. Dzisiaj już
mało kto potrafi tak pisać. I bez tych żółtych kurczaków.
Czy nie zamierzasz napisać jakiejś prozy? A może już piszesz?
Rezerwuję 500 egzemplarzy. Zapłacę od ręki.#8 | ~Kazimierz dnia 26-04-2010 21:35
Nie wiemy, dlaczego wszyscy zwracają na nas tak dużą uwagę. To jest normalne czepianie się nas. Sandały, jak sandały. Od wieków służą ludziom. Fakt zazwyczaj w poruszaniu się na piechotę, ale teraz na rowerze, wspaniale się czujemy. Jesteśmy bardzo doceniane i hołubione przez naszego właściciela, który zabiera nas na wszystkie swoje wyprawy rowerowe, niezależnie od stanu pogody. Musimy tylko przyznać, że nie lubimy zimy, śniegów i mrozów. Zgadzamy się wówczas, aby nas zastąpiono obuwiem pełnym.

To wierutna nieprawda, że nie chciałyśmy jechać na wycieczkę do Nadbrzeża, bo rzekomo deszcz ma nam przeszkadzać. Faktem jest, że nie lubimy być niepotrzebnie moczone, chlapane błotem, brudzone, ale wiemy, że nasz właściciel dba o nas. Naprawdę, po długich namowach, udało się nam przekonać naszego właściciela do wyjazdu, niezależnie od stanu pogody. Chciałyśmy się spotkać z tymi najprzeróżniejszymi "wypasionymi" modelami obuwia pełnego, używanego przez innych, a niezapewniającego takiego komfortu dla stóp jak my.
Pozdrawiamy serdecznie obuwie pełne i ich właścicieli.

Sandały Kazimierza#9 | ~Waldic dnia 27-04-2010 19:19
Pozdrawiamy obuwie odkryte i ich właściciela.

Pepegi Waldka
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczynyMrugnięcie
#10 | ~MARECKI dnia 27-04-2010 21:54
Goreteksy i inne kalosze też z szacunkiem dla przemowy sandałów Brawo Okok
MARECKI
http://www.mareck... ; http://marecky.bi...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Login
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

22-09-2020 23:07
Dla Relaksu niech nam umilają te melodie; https://youtu.be/z
-LEv...
, https://youtu.be/c
Tfxe...
, [url]https://youtu
.be J/dMsgyT7Z7AA[/url
] 0ceniając; -Są bar

17-09-2020 09:49
Dziękuję Tak

16-09-2020 21:09
Wszystkiego najlepszego Marku z okazji urodzin. Kwiatek Kwiatek Kwiatek

12-09-2020 23:58
Zapraszam na koncert; -mari e monti - daniele - orchestra italiana bagutti; https://youtu.be/G
omc-...
Muza

14-08-2020 23:37
Z okazji ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO. -Historyczny film dokunentalny; https://youtu.be/N
WZre...
-Zalecam obejrzeć; https://youtu.be/7
Oy7Y...

Ostatnie artykuły
Szlaki rowerowe Krai...
Bażantarnia
Ustawienia kierownicy
Ustawienia siodełka
Hamowanie
Kalendarz
<< Wrzesień 2020 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Brak wydarzeń.

Pogoda
ELBLĄG
Wygenerowano w sekund: 0.18 27,899,335 Unikalnych wizyt od 01/11/2008