Strona gl�wna Informacje Regulamin Uczestnicy Foto galeria Archiwum Ksiega gosci Forum Linki Kontakt Wyloguj09-08-2020
Nawigacja
Losowa Fotka
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 455
Najnowszy użytkownik: Elwer
Ostatnio widziani
sebo 02:51:30
gabs 12:53:57
Piter 13:07:40
Marian65 13:39:50
Tomasz 16:53:43
hania 19:19:10
Komendant 23:50:59
Henryk Jocz 1 dzień
aki 1 dzień
Slawek 69 2 dni
Wycieczka Nr 22/2010 - Mątowy Wielkie - 29 sierpnia
Wycieczki w sezonie 2010Zbiórka: Plac dworcowy PKP, godz. 6.40, odjazd pociągu godz. 7.01

Trasa: Malbork, Kraśniewo , Miłoradz, Mątowy Wielkie, Kończewice, Gnojewo, Szymankowo, Tropiszewo, Nowy Staw, Chlebówka, Lipinka , Lubstowo, Jazowa, Elbląg.

Długość trasy: 85 km, Uczestnicy: 17, Punkty: 85


Pokaż Wycieczka Nr 22/2010 - Mątowy Wielkie - 29 sierpnia na większej mapie


Relacja

Niewątpliwie po ostatniej niedzieli ceny surowców używanych do produkcji rowerowych dętek mocno pójdą w górę na międzynarodowych rynkach. Waldek musi zainwestować w dwie nowe dętki, co na pewno zostanie zauważone na światowych giełdach. Ale po kolei.

Jaką mamy przewagę nad Tour de Pologne? Tour już nie jedzie, a my pomykamy dalej. Tam etapy zaczynały się w godzinach popołudniowych, a my nasze zaczynamy już od samego rana.
Wczesna godzina zbiórki nie odstraszyła dzielnych STOPowiczów od wyruszenia na rowerowy szlak. Okres wakacyjny, to nieco "ogórkowy sezon" w naszych wycieczkach, ale jak ćwierkają elbląskie wróble, ściągnęli do miasta Ci, którzy wędrowali po szerokim świecie, chociaż nie wszyscy byli na ostatniej wycieczce. Ledwo zeszły z gór Królowe Bieszczackich Schronisk, a już planują, jak zauroczyć beskidzkich górali. Kazimierz, niczym bohater filmu ,"Wodny świat" tułał się po różnych wodach, wysuszył sandały, uchwycił pion na stałym lądzie i raźnie przystąpił do pedałowania. Uśmiech nie znika z twarzy Janusza Małego, bo obcina kupony ze stówy zainwestowanej w szwajcarskim banku. Jeszcze wspomnieniami żyją "egzotyczni" a Andrzej już dawno pożegnał słoneczną Jastarnię. Któż mógłby bardziej obrazowo opisać swoje zmagania z wysokimi górami, połączone z pokazem poobijanych nóg, jak tylko Alina. Wspomnienia są cudowne.

I właśnie głównie wakacyjne opowiastki wypełniły nam czas podróży pociągiem do Malborka. Część dzielnych bikerów nie byłaby sobą, gdyby tego etapu niedzielnej wycieczki nie odbyła na rowerach. Ruszyli tuż przed wschodem słońca.

Pustymi ulicami jeszcze uśpionego Malborka podjechaliśmy pod potężny zamek. Na jego tle wspólna fotka i przeprawiliśmy się na druga stronę Nogatu. Połatanym asfaltem pojechaliśmy do Kraśniewa. Przy nieczynnej popegeerowskiej wadze ostry skręt w prawo i kierunek Miłoradz. Mapy mają to do siebie, że wszystkie drogi na niej wyglądają na przejezdne. Zdarza się jednak, że kreska na mapie nijak ma się do rzeczywistości. Zanurzyliśmy się w duże kałuże. Nie wiadomo kto w zasadniczej części peletonu zasiał defetyzm, ale jak jeden zawrócił, to i reszta. Prawo stada. Prowadząca szpica czołowa, używając wojskowego określenia, pomknęła prosto nie zważając na chwilowe trudności. Jak im się jechało, piszący te słowa nie może nic na ten temat napisać, bo znalazł się w grupie, która postanowiła zawrócić i poprzez Pogorzałą Wieś dojechać do Miłoradza. W PWsi obejrzeliśmy z zewnątrz kościół, uruchomiliśmy ręczną pompę do wody i ładną drogą dojechaliśmy do Miłoradza. Tam spotkaliśmy na nieco obłoconych maszynach Waldka, Mariana, Janusza "M", Jurka i Ediego. W miejscowości tej znajduję się godny obejrzenia, co też nie omieszkaliśmy dokonać, z ciekawym wnętrzem ceglany kościół gotycki, zbudowany w drugiej połowie XIV wieku.

Dalsza droga wiodła nas do miejscowości Mątowy Wielkie. Celem naszym było obejrzenie kościoła gotyckiego, zbudowanego na początku XV wieku, z nadbudowaną w XVIII wieku wieżą pokrytą drewnianym gontem. Niestety, trafiliśmy pechowo, bo w kościele odprawiana była msza. Warto odnotować, że na terenie diecezji elbląskiej patronką kobiet jest Dorota z Mątowów. Żona mieszczanina gdańskiego, płatnerza i matka dziewięciorga dzieci, a później stygmatyczka, błogosławiona Kościoła katolickiego. Dorota zmarła jako pustelnica, zamurowana w małej celi przylegającej do prezbiterium kościoła w Kwidzynie, której jedno okno wychodziło do kościoła, drugie na zewnątrz.

Niedaleko kościoła zrobiliśmy sobie małą przerwę, wykorzystaną na małe co nieco
i zbiorowe dopompowywanie rowerowych dętek oraz niekończące się wakacyjne wspominki. Trzeba przyznać, że tych przerw planowanych i wymuszonych było dużo. Może to specjalna taktyka Komendanta na uspokojenie gorących głów, bo po wakacjach towarzystwo jakieś podniecone, rozentuzjazmowane, emocjonalnie rozchwiane i mocno rozgadane.

Dalszy plan zakładał, by poprzez miejscowości Bystrze, Gnojewo, Szymankowo
i Tropiszewo, dojechać do Nowego Stawu.
Kawa, ciastka, lody. Te przyziemne rzeczy mąciły rozum bikerów i stały przed oczami. Parcie na cukiernie "Jędruś" było ogromne. Wiązki protonów w Wielkim Zderzaczu Hadronów pod Genewą, nie pomykają tak szybko, jak myśmy mknęli. Nim dotarliśmy do N. Stawu warto odnotować pewne rzeczy.

W miejscowości Bystrze z rowerowego siodełka mogliśmy podziwiać piękną konstrukcję domu podcieniowego, o wspaniale rzeźbionych głowicach kolumn i belek oczepowych. W Gnojewie zatrzymaliśmy się na małą chwilę, by zobaczyć z bliska to, co jeszcze zostało z dawnej świetności kościoła p.w. św. Szymona i Judyty Apostołów. Kościół w Gnojewie jest najstarszą na Pomorzu świątynią szachulcową, czyli ceglano-drewnianą, której budowę rozpoczęto w XIV wieku. Dzisiaj to jedna, wielka ruina.
Postój w Gnojewie nieco się przedłużył, bo wyzionęła ducha dętka w tylnym kole Waldkowej "Medzi". Awaria została szybko usunięta, a dętka napompowana świeżym powietrzem, bo wbrew nazwie, w Gnojewie niczym nieznośnym nie zalatuje.

Pisk hamulców na nowostawskim rynku oznaczał, że dojechaliśmy do upragnionej cukierni. Znają tutaj elbląskich bikerów, ale trzeba przyznać, że warto po drodze tutaj zajrzeć, bo w cukierni same pychotki. Z kronikarskiego obowiązku napiszę, że Piotr zjadł 8, słownie osiem pączków, Janusz "M" skonsumował colę, kawę i pączka, a Waldek dużą porcję sernika. Paniom kalorii liczyć nie będziemy.

Pojedli, popili i pojechali, ale nie za daleko. Nad stawem, tuż za miastem zrobiliśmy kolejną przerwę, by uzupełnić energetyzujące płyny w organizmie. Kiedy padło hasło do dalszej jazdy okazało się, że padła kolejna dętka w rowerze Waldka. Tym razem koło przednie. Zebrane konsylium nic nie wymyśliło i trzeba było wyciągać z zapasów nową dętkę. Okazało się, że ta wymuszona przerwa wyszła nam na dobre. Gdybyśmy wyjechali wcześniej, prawdopodobnie trafilibyśmy w deszcz, a tak deszczowa chmura przesuwała się przed nami. Ale szczęście nie trwa wiecznie. W okolicach miejscowości Rakowo dopadł nas umiarkowany deszcz. Zatrzymaliśmy się w miejscu, w którym z ilości zostawionych butelek po piwie na stołach można wnosić, że to miejscowy park kultury i wypoczynku. Postój nie trwał długo, bo deszcz przestał padać, ale okrycia wierzchnie zostały w zasięgu ręki. Z obawy przed deszczem pomknęliśmy w kierunku Jazowa. Szybka jazda spowodowała, że Grupa rozdzieliła się na trzy części. Nie dane nam było jednak spokojnie dojechać do domu, bo deszcz lunął niemiłosierny. Przystanki autobusowe okazały się zbawienne, tym bardziej, że grad też był. Później już mała mżawka w niczym nie przeszkodziła, by dojechać do mety.

Mimo pewnych niespodzianek w ostatniej części wycieczki, nie straciła ona nic ze swego uroku. Jeszcze raz przekonaliśmy się, że Żuławy są piękne i bogate w ciekawe zabytki, chociaż stan wielu z nich budzi niepokój, a rowerzyści jak zawsze pogodni i uśmiechnięci.

Relację przygotował Marek R.
Komentarze
#1 | ~Komendant dnia 25-08-2010 19:21
Kolejna wycieczka wg pomysłu Waldka, tym razem pociągiem do Malborka i dalej na kołach. Po drodze ciekawe miejsca do zobaczenia no i nasze kochane Żuławy, zawsze atrakcyjne.
Zapraszam i do zobaczenia. Hejka#2 | ~Marek55 dnia 26-08-2010 09:06
Ojejku, 6.40? To środek nocy, ale trudno oprzeć się zaproszeniu. Trzeba będzie szybko spać.#3 | ~Jurek M dnia 28-08-2010 15:34
Na kołach do Malborka 5:30 Plac Słowiański.#4 | ~Jurek dnia 28-08-2010 16:36
Na kołach do Malborka o 6:00. Stacja z benzyną na Sopockiej.
Będzie widniej i cieplej. 30 minut snu więcej! Będzie też padać.#5 | ~Waldic dnia 31-08-2010 20:05
Waldek zainwestował nie tylko w dwie nowe dętki ale i w dwie nowe opony. Dętki to nawet trzy, bo do domu dojechałem na kapciu w tylnym kole Szeroki uśmiech . Rekord świata normalnie.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczynyMrugnięcie
#6 | ~alina dnia 01-09-2010 12:27
Faktycznie - dwa koła a trzy dętki. Jak Ty to robisz?Szok#7 | ~Marek55 dnia 01-09-2010 12:56
Ach strach pomyśleć, co byłoby gdyby Waldek miał przy rowerze trzy kółka.#8 | ~Waldic dnia 01-09-2010 13:52
Woziłby 10 dętek ze sobą Rotfl
Dzisiaj kurier dostarczył porządne opony, mam nadzieję, że to koniec kłopotów.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczynyMrugnięcie
#9 | ~Marian65 dnia 01-09-2010 17:45
Do relacji wkradł się mały błąd.Myśli
Obłoconą maszynę po jeżdzie autostradą oprócz Waldka, Małego, Ediego i mojej osoby miał również PIOTR.Plotki
Jurka tam raczej nie byłoMyśliMyśliMyśli, no chyba, że był chociaż nic mi o tym nie wiadomo.Okok
zaliczgmine.pl/img/buttons/button-960-brown.png
#10 | ~Edi dnia 01-09-2010 19:39
Marku! Czytając Twoją relację z naszej ostatniej wycieczki rowerowej jestem pełen podziwu.Jest wszystko; fantazja literacka, ciekawa relacja z przebiegu naszego rajdu z opisem historycznym odwiedzanych przez nas miejsc.-
Dobra robota.
Ten muzyczny wideo-klip dedykuję Ci w nagrodę, że chciałeś być naszym rajdowym kronikarzem i opisać jak było na trasie. Szkoda ,że nie byłeś z nami na "autostradzie szczęścia"- ominęło Cię wiele różnorodnych odczuć emocjonalno-fizycznych.
Posłuchajmy razem utworu muzycznego Johana Straussa (link niżej) w pięknej inscenizacji tanecznej; http://www.youtub...L1cQKSm-I.
Pozdrawiam.Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Login
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02-08-2020 14:57
Piotrze- szybki jesteś. Dziękuję za dobrze zorganizowaną wycieczkę i zamieszczone Twoje zdjęcia.Dziękuję . Byliśmy na strzelnicy. Zobaczmy jak było na innych: Otwórz; Wycieczka Nr 09/2020 - Wężowiec -

02-08-2020 14:13
Fotki Wężowiec: https://photos.app
.goo...

19-07-2020 23:02
-Dla tych co poćwiczyli lub potańczyli zapraszam na odpoczynek i koncert; https://youtu.be/u
xi4L...

19-07-2020 20:42
Warto będąc w domu w rytm tej muzyki poćwiczyć, a może i zatańczyć jak masz z kimś -to -zatańcz i bądź szczęśliwy; https://youtu.be/c
Tfxe...

17-07-2020 20:34
Zapraszam na koncert; Maurice Ravel: Bolero / Gustavo Dudamel conducts the Wiener Philharmoniker at Lucerne Festival 2010; https://youtu.be/m
hhkG...
. -Do Grecji wrócę po Metaksę do Salo

Ostatnie artykuły
Szlaki rowerowe Krai...
Bażantarnia
Ustawienia kierownicy
Ustawienia siodełka
Hamowanie
Kalendarz
<< Sierpień 2020 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Dzisiaj:
Pogoda
ELBLĄG
Wygenerowano w sekund: 0.18 27,346,465 Unikalnych wizyt od 01/11/2008