O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Aktualności

Wycieczka Nr 20/2010 - Wzdłuż Nogatu - 15 sierpnia

Zbiórka: : na Starówce, przy Piekarczyku, godz. 8.30

Trasa: Elbląg, Helenowo, Kazimierzowo, Jazowa, Kępki, Nowinki, Kępiny, Cieplice, Nowe Batorowo, Nowakowo, Elbląg

Długość trasy: 60 km, Uczestnicy: 15, Punkty: 60


Pokaż Wycieczka Nr 20/2010 - Wzdłuż Nogatu - 15 sierpnia na większej mapie

Już wczesny poranek zapowiadał, że dzień ten będzie gorący. Mimo perspektywy 35 stopniowych upałów przy Bramie Targowej, u stóp Piekarczyka zebrała się 15-osobowa grupka rowerzystów chętnych do pokonania tym razem łatwej i przyjemnej trasy po terenie naszych pięknych o każdej porze roku Żuław. Wśród uczestników tej wycieczki pojawił się Piotr, który poprzedniego dnia z grupką innych STOP-owiczów podróżował na rowerze po ścieżkach rowerowych Półwyspu Helskiego i nie tylko. Pozostali uczestnicy sobotniej wycieczki odpoczywali. Piotr, na moją prośbę podjął się w tym dniu roli szlakowego.

Ze swojej roli wywiązał się znakomicie, prowadząc grupę równym tempem, nie za szybko i nie za wolno, w sam raz tak aby wiatr i pęd powietrza chłodził i osuszał pojawiający się na ciele wskutek upału pot. Całą trasę można zaliczyć do przyjemnych z wyjątkiem kilku kilometrów ścieżki rowerowej prowadzącej wzdłuż drogi krajowej nr 7 z Kazimierzowa do Jazowej. Tutaj trudno było towarzysko porozmawiać ponieważ hałas dochodzący z 7 skutecznie zagłuszał wszystko dookoła. W Jazowej skręciliśmy w prawo aby dalej już w ciszy i spokoju pedałować wzdłuż Nogatu. Przy okazji kilka słów o rzece Nogat.

Nogat jest to rzeka stanowiąca odnogę Wisły na Żuławach. W 1554 Nogat połączono przekopem z Wisłą (wcześniej łączył się z nią tylko przy wysokich stanach wód). Kilkakrotnie wylewał przed regulacją, największa powódź miała miejsce w 1888 r. W latach 1912-1917 uregulowano koryto Nogatu, budując system śluz i stopni wodnych, w celu ochrony przed powodziami. Rzeka posiada liczne kanały i odgałęzienia. Od Wisły oddziela ją śluza w Białej Górze.
Na linii Nogatu opierała się wschodnia granica Wolnego Miasta Gdańsk.
Rzeka liczy 62 km, powierzchnia dorzecza 1330 km2, uchodzi do Zalewu Wiślanego licznymi odnogami tworząc małą deltę.
Jej dopływy tworzą Liwa oraz Młynówka Malborska. Regulują ją śluzy w Białej Górze, Pogorzałej Wsi, Malbork-Rakowiec, Michałowo. Na całej długości nadaję się do żeglugi.
Nogat wykorzystywany jest również do produkcji energii elektrycznej (elektrownia Rakowiec poniżej Malborka) . Nad Nogatem znajdują się rezerwaty przyrody: Mątowy (koło wsi Mątowy Wielkie) i Las Łęgowy nad Nogatem (Pogorzała Wieś).
Na Nogacie odbywają się co roku wyścigi smoczych łodzi , zawody triathlonowe
oraz wiele innych imprez plenerowych. Nad Nogatem leży Malbork.

Podczas naszych wcześniejszych wycieczek podziwialiśmy Zamek w Malborku od strony Nogatu, widzieliśmy śluzę w Białej Górze oraz w Michałowie. Byliśmy u ujścia Nogatu do Zalewu Wiślanego w pobliżu miejscowości Osłonka. Wielokrotnie pokonywaliśmy Nogat przeprawą promową w Dolnej Kępie. Część naszych koleżanek i kolegów poznawała Nogat podczas spływów kajakowych. Słowem jesteśmy z tą rzeką dość dobrze zaznajomieni.

Wracając do wycieczki. Mniej więcej w połowie zaplanowanej trasy zatrzymaliśmy się na dłuższy odpoczynek i popas nad znanym nam jeziorkiem w pobliżu Marzęcina. Kilka osób pojechało dalej do sklepiku uzupełnić zapasy. Wśród nich Tereska, która wróciła z Marzęcina z porcją lodów w prezencie dla wszystkich uczestników wycieczki. Lody smakowały wyśmienicie, dziękujemy. Było też ognisko i kiełbaski. Omówiliśmy sprawy organizacyjne związane z jesienną wyprawą do Drawskiego P. K.
Godzinka minęła szybko i przyszło obrać kurs na Elbląg . Po przepłynięciu Nogatu promem pojechaliśmy na lewo wzdłuż rzeki, zgodnie z wytyczoną trasą, trochę po płytach, aby zatrzymać się na chwilę nad zatoką Elbląską w pobliżu Batorowa. W Nowakowie czekała nas niespodzianka, nowiutka i gładziutka droga asfaltowa od skrętu na Batorowo do samego mostu. Obserwujemy, że pewne odcinki dróg w okolicach Elbląga , bardzo wolno ale jednak ulegają poprawie. Szkoda, że w Nowakowie zapomniano o ścieżce dla rowerów.
Na koniec pożegnanie na rampie i do zobaczenia za tydzień.

Relację przygotował Komendant
Komendant 12 August 2010 24,757 0 komentarzy

0 komentarzy

Pozostaw komentarz

Zaloguj się, aby napisać komentarz.
  • Żadne komentarze nie zostały dodane.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk 'Zgadzam się', aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności.Możesz przeczytać więcej o naszej polityce prywatności tutaj