Strona gl�wna Informacje Regulamin Uczestnicy Foto galeria Archiwum Ksiega gosci Forum Linki Kontakt Wyloguj23-10-2018
RSS | Mapa serwisu
Nawigacja
Losowa Fotka
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 1
Andrzej

Łącznie użytkowników: 426
Najnowszy użytkownik: Ewa Koperkiewicz
Ostatnio widziani
Andrzej Online
jolanta4010 00:06:05
Komendant 00:42:22
Marek55 02:16:49
ada68m 02:18:28
biegajaca... 03:36:56
vonschnitz 05:14:50
Tomasz 05:38:50
tedi 06:44:04
Slawek 69 15:57:29
Wycieczka Nr 15 - Dookoła Jeziora Narie - 19.07.09
Wycieczki w sezonie 2009
Wycieczka Nr 15 - Dookoła Jeziora Narie - 19.07.09

Zbiórka: Plac dworcowy PKP, godz. 7.20, odjazd godz. 7.50

Przejazd do Morąga i z powrotem pociągiem

Trasa:Morąg, Bogaczewo, Kretowiny, Wilnowo, Boguchwały, Ponary, Roje, Niebrzydowo, Gulbity, Bogaczewo, Morąg

Długość trasy: 50 km, Uczestnicy: 22, Punkty: 75Pokaż Wycieczka Nr 15 - Dookoła Jeziora Narie - 19.07.09 na większej mapie


Relacja

Jest poniedziałek. Pisząc te słowa patrzę przez okno i co widzę? Wymarzona rowerowa pogoda. Ale o pogodzie słów kilka jeszcze będzie później.
Na wstępie tylko parę słów na temat endorfin, czyli hormonów szczęścia. Okazuję się, że są one pokrewnymi morfiny, a więc ostrożnie z ujeżdżaniem swoich maszyn. Może dojść do uzależnienia. Chociaż dla niektórych niedziela bez roweru to katastrofa. Są także inne metody wytwarzania większej ilości hormonów szczęścia, jak na przykład opalanie się, jedzenie czegoś dobrego lub uprawianier30; nie koniecznie musi to być działka.
Na pewno dużo endorfin można sobie wytworzyć wybierając się wokół jeziora Narie, oczywiście rowerem i już nawet nie wspomnę, że w towarzystwie cyklistów napakowanych hormonami szczęścia.

Założenie było bardzo słuszne. Spokojna, relaksowa jazda, dwa dłuższe odpoczynki, ochłodzenie rozgrzanych ciał w wodach jeziora, a przede wszystkim wyciszenie się
i obniżenie poziomu podniecenia Jurasów przed Wielką Wyprawą.
Narie to w ogóle dziwne jezioro. Lepiej go przeskoczyć niż obejść (objechać). Jest to typowa rynna polodowcowa, długa na blisko 11 kilometrów, a szeroka od 150 do 3000 metrów. Zbocza rynny wznoszące się ponad wody jeziora są wyraźne i miejscami osiągają 40 metrów wysokości. Na jeziorze doliczono się 19 większych
i mniejszych wysp. W odróżnieniu od jeziora Drużno jest bardziej przyjazne, bo jest dostępne niemalże na całej długości linii brzegowej.

W tą niedzielę nie dane nam było nacieszyć się ciepłą kołderką. Komendant przesunął czas z letniego na wczesnoletni. Pewne przyjemności wymagają jednak małych wyrzeczeń. Ale my STOPowicze pogodni ludzie, karnie stawiliśmy się o wyznaczonej godzinie na elbląskim dworcu kolejowym. Pogoda, tym razem zgodnie z zapowiedzią synoptyków, nie napawała optymizmem i niebo całe zasnute chmurami nie wróżyło nic dobrego. Nawet w pewnym momencie mały pesymizm wdarł się w optymizm zacnych rowerzystów. Padły propozycje, aby w ogóle się wycofać lub może w Morągu skonsumować porcję lodów i wrócić najbliższym pociągiem. Optymizm jednak wziął górę. Za jazdą w taką mokrą pogodę optowały głównie nasze dzielne panie, wychodząc z założenia, że naturalne nawilżanie cery jeszcze bardziej wpłynie na ich urodę. W końcu pociąg ruszył i już nie było odwrotu. Na peronie tylko została smutna Tereska. Wysoko rozwinięte poczucie bycia rodzicem jednak wzięło górę. Chociaż w oczach widać było niezdecydowanie. Być może delikatna, aczkolwiek stanowcza perswazja jakiegoś stringmena odniosłaby pożądany skutek, czyli umiejscowienie się Tereski w odjeżdżającym pociągu.

Podróż pociągiem upłynęła nam na wysłuchaniu wrażeń Waldka z wyprawy wzdłuż polskiego wybrzeża, podziwianiu możliwości oglądania naszej strony internetowej w telefonie komórkowym oraz wysłuchaniu przemyśleń Ediego na temat nędznego życia owadów. W Pasłęku dołączył do nas Zbyszek.

W Morągu czekała na nas grupa twardzieli: Marian, Kazimierz, Mirek, Janusz, Irek, Marecki, którzy skoro świt wyruszyli z Elbląga rowerami i mimo niesprzyjającej aury w dobrych humorach dotarli do Morąga. Też w Morągu dołączyli do nas Iza i Mirek.
Ruszyliśmy. Trzeba zaznaczyć, że wyścig trwa. Cała czołówka kandydatów do Grand Prix Wielkiego Wyścigu STOPu, stawiła się na mecie. Nikt nie odpuszcza.
Z Placu Kombatantów, ulicami Morąga obraliśmy kierunek na Bogaczewo. Jak zawsze, taki przejazd peletonu rowerzystów wzbudza zainteresowanie. Tylko chyba tym razem większość mijanych przez nas mieszkańców miasta pewnie zastanawiało się, kto im kazał jechać w tak ponurą pogodę. Chwilowo nie siąpiło.

W Bogaczewie tylko krótki postój i niestety nastąpiło pierwsze wyciąganie z sakw tego, co można nazwać ochroną przeciwdeszczową. W zasadzie już przez cały okres naszej wycieczki coś leciało z góry, przybierając postać mżawki lub deszczyku. Było jednak ciepło.
Droga z Bogaczewa w kierunku na Żabi Róg (kultowa stacja chłopaków z ESR) prowadziła polną drogą. Nie dojeżdżając jednak do tak ważnej stacji, asfaltówką skierowaliśmy się w stronę Kretowin.

Kretowiny jeszcze uśpione. Z licznych samochodów stojących przed domami i pokojami do wynajęcia, można było się domyślać, że jednak są tu ludzie. Zachęcający napis na banerze o treści rGry dla każdego, dla dużego i małegor1; skusił nas do zrobienia śniadaniowego postoju. Chwilowo przestało nawet mżyć. Jako, że wszystkie lokale gastronomiczne były jeszcze zamknięte, miejsce postoju wybraliśmy pod wysokimi sosnami, jednak stoły i ławy lata świetności już dawno miały za sobą. Wczesną porą wyruszyliśmy z domów, więc większość wykorzystała ten czas na niedzielne śniadanie. Była też okazja sfinalizować ogłoszony po ostatniej wycieczce konkurs fotograficzny z nogą i motylem w roli głównej. Zwycięzcą został Edi i jemu przypadła nagroda główna. Chyba zwycięzca był zaskoczony nagrodą, bo jeszcze długo nie mógł nic powiedzieć. Niech nagrodę wykorzysta właściwie, bo możliwości w tym zakresie jest wiele.
Ruszyliśmy dalej poprzez Wilnowo,Boguchwały, Roje w kierunku na Naryjski Młyn. Po drodze część grupy zatrzymała się by podziwiać parę żurawi stojących nieopodal drogi. Ładny obrazek został natychmiast utrwalony w aparatach Mirka i Zbyszka. Do miejscowości Naryjski Młyn prowadził ładny zjazd oznaczony nawet na znaku drogowym jako nachylenie terenu 10%, tylko nic nie było wspomniane, że za chwilę czeka nas taki sam podjazd. A w ogóle trzeba powiedzieć, że tych podjazdów to jednak trochę było.
Ogólny kierunek jazdy wytyczały drzewa, na których narysowany był rower a pod nim czerwona kreska. Z asfaltówki skręciliśmy w polną drogę i to było to, co turystyczny biker lubi najbardziej. Ładna polna droga, z lewej strony od czasu do czasu widać było w dole taflę jeziora Narie. Z początku tylko lawirowaliśmy między kałużami, ale już dalej przez Gulbity do samego Bogaczewa to była sama przyjemność. Można jeszcze odnotować, że mały fragment tej drogi był naprawdę ładny, bo wyłożony kafelkami. Wprawdzie potłuczonymi, ale jednak.

W Bogaczewie nie było nad czym się zastanawiać. Warunków do postoju nie było. Nad nami tylko ciemne chmury, a właściwie jedna wielka chmura, przy której słońce nie miało szans. Decyzja naprzód. Morąg przywitał nas już sporym deszczem, więc szybko do budynku dworca, by na głowę nic nie leciało. Najbliższy pociąg to pośpieszny za około półtorej godziny. Czekamy. W tym momencie grupa się rozjechała. Twardzi z najtwardszych: Janusz, Mirek, Irek, Marecki wyruszyli rowerami do Elbląga. Inni, wykorzystując własne lub cudze zmotoryzowane środki przemieszczania się, po załadowaniu rowerów też pomknęli do domu.
Jednak jak się później okazało, do boju z koleją zostali najtwardsi z najtwardszych. Do grona oczekujących na pociąg dołączyło również dwóch bikerów z ESR, którzy ze względu na pogodę, musieli zmienić swoje ambitne plany wycieczkowe.

Mówią, że powroty są droższe, trudniejsze, ale jednak szybsze. I coś w tym jest. Droższe, nawet nie warto poruszać tego problemu. Trudniejsze, to i owszem. Pociąg pośpieszny z Olsztyna do Szczecina, więc liczyliśmy na porządne miejsce do przewozu rowerów. Zastanawiając się, gdzie będzie wagon, do którego spokojnie załadujemy nasze rowery, staliśmy na peronie niczym Japończyki w zwartej i zdyscyplinowanej gromadzie. Pociąg wjechał powitany przez grupę radosnym hura i na tym skończyła się nasza radość. Pociąg liczył raptem cztery wagony, w jednym z nich był kawałek podłogi, którą kolej nazwała przedziałem do przewozu rowerów. Pomieszczenie to zresztą było już załadowane rowerami. Ktoś przytomnie więc krzyknął ratuj się kto może i cała wizja spokojnego załadunku pękła jak mydlana bańka. Towarzystwo z rowerami rozbiegło się po całym peronie, ładując się i rowery tam, gdzie to tylko było możliwe. Udało się. Coś o szybkości. Na trasie z Morąga do Elbląga pociąg pośpieszny jest szybszy od osobowego raptem 6 minut, a różnica w cenie, nie warto poruszać tego problemu.

Gdy dojeżdżaliśmy do Elbląga, natura nieco poprawiła swój wizerunek w naszych oczach. Chmury, które do tej pory szczelnie zakrywały niebo nieco się rozstąpiły, przestało padać i nawet prześwitywało słońce. Dziękując sobie za wspólną jazdę, grupową fotką pod słonecznym zegarem zakończyliśmy deszczową eskapadę.
Na koniec ducha wyzionęło przednie koło znanego roweru marki Kellys. Ochoczo z pomocą pośpieszył Jurek z zaprzyjaźnionej grupy, który swą małą, żółciutką pompeczką przywrócił go do życia.

Relację przygotował Marek R.Komentarze
#1 | ~Kazimierz dnia 16-07-2009 10:00
Czy ktoś będzie planował powrót do Elbląga na kołach rowerka?#2 | ~Wojtson dnia 16-07-2009 22:12
Zastanawiamy się nad powrotem rowerem, ale to oczywiście zależy od pogody... jeśli nic nie będzie zapowiadać deszczu to można się zdecydować na kolejne 55km czyli razem ok 110km.

Poddaję pod dyskusję następujące dwa alternatywne warianty... i oczekuję na sugestie co do przebiegu trasy powrotnej oraz inne propozycje chętnych do takiego powrotu...


WARIANT1:
http://maps.google.pl/...

WARIANT2:
http://maps.google.pl/...

POGLĄDOWA MAPKA CAŁOŚCI:
http://img81.imageshac...

img81.imageshack.us/img81/1056/calosc.jpg#3 | ~Komendant dnia 16-07-2009 22:14
Powrót pociągiem planuję o godz. 14.30 z Morąga. W Elblągu jest o 15,15. Jest to pociąg pośpieszny z wagonem na rowery. Kiedyś już jechaliśmy tym pociągiem i jakoś udało się załadować wszystkie rowerki bez większego kłopotu. Dłuższy postój będzie w Kretowinach i jeżeli pogoda dopisze będzie można się wykąpać. Warto zatem zabrać ze sobą strój kąpielowy, nie zajmie dużo miejsca.
Będzie to wycieczka typowo rekreacyjna, połączona z podziwianiem pięknych widoków na Jezioro Narie.
Do zobaczenia. Szeroki uśmiech#4 | ~Marian65 dnia 16-07-2009 22:37
Pierwszy wariant jest zdecydowanie ciekawszy.Uśmiech
zaliczgmine.pl/img/buttons/button-960-brown.png
#5 | ~Kazimierz dnia 17-07-2009 08:46
Wariant powrotu jest obojętny.
Ważne, aby pogoda nam dopisałaSzeroki uśmiech#6 | ~Mirek dnia 17-07-2009 19:31
Ciekawe ile osób na ten pierwszy wariant się pisze.
Chętni niech potwierdzą swoją chęć powrotu.#7 | ~MARECKI dnia 18-07-2009 06:40
Dziwi mnie, że nikt nie zamierza porannej drogi do Morąga zrobić na rowerach. Marian-piszesz się?Okok Startuję o godzinie 6.00, jeżeli będę inni chętni to zbiórka przy Oplu na Rawskiej, a jak nie to czekaj na mnie w Gronowie na krzyżówce.
MARECKI
http://www.mareck... ; http://marecky.bi...
#8 | ~Mirekbiker dnia 18-07-2009 07:28
ja sie pisze ,warunek-pogoda#9 | ~Marian65 dnia 18-07-2009 11:43
Jeżeli pogoda pozwoli to i ja do Morąga wystartuję na rowerku.Co nie oznacza, że rezygnuję z powrotu tym samym środkiem transportu.Szeroki uśmiech
zaliczgmine.pl/img/buttons/button-960-brown.png
#10 | ~Mirek dnia 18-07-2009 20:05
Jak na razie pogoda nie sprzyja ,może do rana przewieje tą burzę.Boi sięDodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Login
Login

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

22-10-2018 22:29
Też pamiętałem, choć nie krzyczałem ... Szok

22-10-2018 08:11
Edi, dziękuje za życzenia i za pamięć! Kwiatek

20-10-2018 19:33
TOMKU! WIELKI JUBILACIE! -Kompozytorze naszej strony internetowej STOP -Za dotychczasowe osiągnięcia i zasługi-w im.Nas wszystkich! życzymy CI; https://youtu.be/o
B1CN...

20-10-2018 14:35
Marta, wszystkiego Naj.Naj.Naj. a może będziesz w Kadynach? Kwiatek Kwiatek Kwiatek

20-10-2018 14:30
Tomku, wszystkiego dobrego i rowerowo również! Sto lat, 100 lat! Kwiatek Kwiatek Kwiatek

Ostatnie artykuły
Szlaki rowerowe Krai...
Bażantarnia
Ustawienia kierownicy
Ustawienia siodełka
Hamowanie
Kalendarz
<< Październik 2018 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Brak wydarzeń.

Pogoda
ELBLĄG
Partnerzy

Hotel Elbląg

Wygenerowano w sekund: 0.17 19,703,964 Unikalnych wizyt od 01/11/2008